Bize Ulaşın
Justwork Ofis Kampüs,
Balkan Cad.,
Meydan İstanbul AVM, No:62, 34770,
Ümraniye / İstanbul / Türkiye
[email protected]
T: +90 212 982 22 47

IoT ile değer zinciri entegrasyonunu sağlayarak firmanızı dijital işletmeye dönüştürün.

IoT, İngilizcede “Internet of Things” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve nesnelerin interneti anlamına gelir. IoT, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu bir iletişim ağıdır. İnternet üzerinden farklı cihaz ve sistemlere bağlanmak veya veri alışverişi yapmak amacıyla sensör, yazılım vb. teknolojiler kullanılır. Fiziksel ortamlardan toplanan yüksek miktardaki verinin, bilgiye dönüştürülüp ilgili kişilere iletilmesi ya da verinin sistemler yardımıyla işlenerek anlamlı hale getirilmesiyle, ilgili süreçlerde aksiyonlar oluşturulması sağlanabilir.

BIQSOFT, firmalarda yazılımsal IoT iletişim ağını oluşturmaya ek olarak, PLC’ler, sensörler, dokunmatik paneller vb. gibi üretim alanının dijitalleşmesine yönelik gereken donanımsal çözümleri de sunmaktadır. caniasERP ile tam entegre olarak kurgulanan ve iş zekası ile desteklenebilen bu yapı sayesinde, üretiminizi gerçek zamanlı olarak izleyebilir, verimlilik ve kalite artışı sağlayabilir, veriye dayalı stratejik kararlar verebilir, akıllı süreçler oluşturabilir ve firmanızı dijital işletmeye dönüştürebilirsiniz.

İzleyin

canias4.0 IoT çözümleriyle, üretim ve iş süreçlerinizi en verimli şekilde derleyin ve analiz edin

Dijitalleşmenin önemi ve firmalara kazandırdığı rekabet avantajı göz önünde bulundurulduğunda, ERP yazılımı ile entegre çalışan bir otomasyon altyapısının artık hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz.

canias4.0, çeşitli modül ve araçları ile şirketinizin IoT ve otomasyon ihtiyaçlarını caniasERP ile tam entegre olarak karşılayan bir yapı sunar.

✔ Gerçek zamanlı üretim izlenebilirliği
✔ Üretim göstergeleri
✔ Arıza ve arıza bildirimlerinin izlenebilirliği
✔ Gerçek zamanlı toplam ekipman verimliliği
✔ ERP ile tam entegrasyon

✔ Verimlilik artışı
✔ Kalite artışı
✔ Veriye dayalı stratejik kararlar verebilme
✔ Akıllı süreçler

Otomasyon artık çok daha kolay

canias4.0 Iot çözümleri, yüksek miktarlarda üretim yapan veya çok sayıda farklı nesneyle çalışan şirketler için idealdir ve verimliliği, kaliteyi, izlenebilirliği artırmak için üretim alanından gerçek zamanlı olarak düzenli bir şekilde verileri toplayıp analiz edebileceğiniz ve bu verileri ihtiyaçlarınız doğrultusunda akıcı şekilde değerlendirebileceğiniz bir araçtır.

canias4.0 IoT çözümlerinin kurulumu ve yapılandırılması kolaydır. Sadece birkaç adımda hızlıca kullanıma hazır hale getirilebilir. İletişim, karmaşık yapılandırma ayarlarından arındırılmış, basit temel ağlarla sağlanır. Güncel teknolojilerle uyumlu bir altyapıya sahiptir. Böylece, otomasyon sistemlerindeki en büyük zorluklardan biri olarak görülen yeni iletişim protokolleri bile kolayca desteklenir.

Sektör bazlı olarak üretim modelleri, üretim hatları, kullanılan makineler ve cihazlar hatırı sayılır oranda değişkenlik gösterebilir ya da zamanla mevcut makine ve cihazlarda değişimler de söz konusu olabilir. canias4.0 teknolojisi bu gibi çeşitliliklere ve değişimlere hızlıca uyum sağlar.

Tam entegre IoT ve otomasyon çözümleri

Genel bakış

Süreçlerinizin performansını ve kalitesini inceleyin.

Erişim

Makine verimliliğini ölçmek için analizler ve raporlar alın.

Dinamik planlama

Üretim planlarını esnek bir şekilde kontrol edin ve yönetin.

Ölçülebilir

Tüm süreçleri ve performanslarını gerçek zamanlı olarak ölçün.

Hataları tanımlayın

Hataları daha net görün ve nedenlerini doğru belirleyin.

Verimlilik

Verimliliği yükseltin ve etkili çalışma süresini artırın.

İşletmenizde IoT'yi neden ve nasıl uygulamalısınız?

Analog veriler nedeniyle oluşan kayıplar, uzaktan, gerçek zamanlı olarak yönetilemeyen makina ve cihazlar, ERP sistemi ile entegre edilmemiş süreçlerden dolayı fark edilemeyen kritik hatalar, önlenemeyen makina ve ekipman arızaları vb. gibi daha pek çok belirlenemeyen problemden dolayı işletmeler her geçen gün maliyet, rekabet ve prestij açısından zarar görmeye devam ediyor. Tüm bu zararı bertaraf edebilmek ve hatta yeni iş fırsatları oluşturabilmek için dijital dönüşüm hayati önem taşıyor. Peki bu süreçte hangi adımlar uygulanmalı?

İşletmeler, dijital dönüşüm yolculuğuna başlarken öncelikle tüm analog verilerin dijitale dönüşüm süreci ele almalıdır. BIQSOFT ekibi, üretim sahasında ön analiz yaparak, mevcut makine ve cihazlar ile bunların haberleşme yollarını inceler. Ön analiz sonucunda mevcut altyapının teknoloji ya da cihaz eksikliği nedeniyle yeterli olmadığının tespit edilmesi durumunda ekibimiz, analog verilerin dijitale dönüştürülmesi için gereken donanım bileşenlerini (PLC, sensörler, ölçüm cihazları, barkod okuyucular vb.), diğer tüm donanım ve yazılım bileşenleriyle uyumlu, çalışma ergonomisine ve şartlarına uygun, en yüksek fayda/maliyet oranını sağlayacak şekilde belirler ve müşterilerine sunar. Akabinde, hedeflere uygun olarak donanım ve yazılım ürünlerinin ekibimizce kurulumu gerçekleştirilerek, gerçek zamanlı veri işleme ve raporlama için veriler otomasyon yoluyla toplanabilir hale getirilir. Bir sonraki adım olan dijitalleşme sürecinde ise, toplanan veriler işlenir ve ekstra bir MES yazılımına gerek olmadan, IoT gateway yazılımı aracılığı ile mevcut ERP sistemiyle entegre edilir ve bu sayede dijitalleşen verinin dijital değere dönüşmesi sağlanır.

Tam entegrasyon

caniasERP Otomasyon Modülü (AUT) ile IoT yapısının caniasERP ile tam entegrasyonu sağlanır. Otomasyon modülü ile üretim aşamalarına dair tüm önemli veriler üretim hatlarında toplanır, işlenir ve kontrol edilir. Otomasyon modülü, caniasERP ile makineler arasındaki bağlantıyı kurar.

Otomasyon modülünün ekranları, çeşitli makinelerden alınan verileri işler. Sadece makinelerden bilgi almakla kalmaz, istendiğine bilgi göndermek veya makineleri kontrol etmeyi de mümkün kılar. Otomasyon modülü, canias4.0’ın standart modül ailesi kapsamındadır, özelleştirme süreci de bir o kadar kolay ve hızlıdır.

Gerçek zamanlı olarak izleme

canias4.0 Üretim Zekası (PRI) modülü ile üretim yönetimi modülü, otomasyon modülü ve IoT araçları vasıtasıyla toplanan veriler analiz edilerek çeşitli raporlamalar gerçekleştirilebilir. Üretim Zekası modülü verilerinizi gerçek zamanlı olarak izleyebilmenize imkan verir.

Tanımlanan Anahtar Performans Göstergeleri (KPI) kullanılarak verimlilik izlenebilir. Ayrıca sistemin esnek yapısı sayesinde tanımlanan üretim ortamları için sapmalar periyodik olarak takip edilebilir.

canias4.0 IoT Connector

canias4.0 IoT-Connector, kullanıcı etkileşimli IoT uygulamalarının geliştirilmesine imkan verir. Böylece, TROIA ile uygulamalar geliştirirken, operatör uygulamaları gibi kullanıcı etkileşimli görsel arayüzlere sahip IoT özellikli iş çözümleri, gelişmiş teknik bilgiye veya üçüncü parti araç ve sistemlere ihtiyaç duyulmadan kolayca oluşturulabilir.
İstendiğinde, direkt sistem üzerinden başlatma, durdurma, yük yapılandırması, hız ayarı vb. gibi işlemlerin yapılabilmesi için veri ve komutlar da gönderilebilir.

canias4.0 IoT Gateway

canias4.0 IoT-Gateway, kontrol birimleri, sensörler, akıllı cihazlar vb. ile ERP sunucuları arasında çift yönlü bağlantı sunan, protokolden bağımsız bir iletişim teknolojisidir. Böylece, kaynak tüketimi veya çevresel değerler gibi verilerin gerçek zamanlı olarak izlenmesini, analiz edilmesini ve görselleştirilebilmesini sağlar. Önceden tanımlanmış kural tabanlı aksiyonlar meydana geldiğinde, izlenen veriler otomatik olarak ERP çözümüne aktarılır ve ayrı bir alt sistem gereksinimi olmadan ERP çözümünde işlenebilir.

Çözüm Sunalım

Projeniz mi var?

Dijital dünyada müşterilerini en güncel teknolojiyle buluşturmayı hedefleyen bir ekiple ilerleyin.